Безготівкові транзакції та цифрові платежі у сучасному світі застосовуються все частіше. В основному це відбувається завдяки зручності та швидкості проведення платежів під час торгівлі у різних галузях.

Статистика показує, що користувачі повільно, але послідовно віддають перевагу безготівковому способу оплати на АЗС під час заправляння власних авто. Тобто, довіра до безготівкових платежів постійно росте, а враховуючи зручність способу оплати за пальне карткою можна вважати що впровадження таких способів відпуску пального на АЗС підприємств тільки починає набувати популярності.

Електронні засоби заправки

Переваги користування АЗС з доступом по картках

Автозаправка з доступом по картках на підприємстві є зручним та ефективним способом управління заправкою транспортних засобів, які належать чи використовуються підприємством. Ця система може бути особливо корисною для великих компаній, які мають власний автопарк.

Основними перевагами користування автозаправкою з доступом по картках на підприємстві є:

  • Контроль витрат. Кожен заправлений літр палива і кожна транзакція будуть записані в системі обліку підприємства. Це дозволить підприємству легко відстежувати витрати на паливо для кожного транспортного засобу. А отже можна буде оцінити стиль водіння транспортного засобу кожного водія та його вплив на витрату палива.
  • Зручність. Водії підприємства можуть заправляти паливо без необхідності мати при собі готівку, талони чи накладні документи.
  • Облік палива. Застосування функції доступу до ПРК по картах дає можливість системі автоматично вести облік заправок, що дозволяє бухгалтерії швидше та точніше визначити витрати.
  • Контроль. Підприємство може встановити ліміти на кількість палива, яке можна заправити, а також на типи палива. Це допомагає уникнути недоречних заправок і перевитрат. Детальніше про контроль та облік витрат пального на підприємствах читайте тут
  • Зниження можливості зловживань. Оскільки всі заправки автоматично записуються у комп’ютері системи обліку, це допомагає запобігти можливості нецільового використання транспортних засобів підприємства.
  • Аналітика. Зібрані дані можуть бути використані для аналізу витрат, планування ремонтів та обслуговування транспортних засобів.

Особливості роботи АЗС по картках

Водії можуть отримати спеціальні картки або електронні ключі, які дозволяють доступ до АЗС. Кожний транспортний засіб або водій може мати свою карту або електронний ключ для ідентифікації. Система контролю та видачі пального наявна у ПРК може взаємодіяти з базою даних підприємства для обліку заправок. Для максимальної ефективності, система обліку палива може бути інтегрована у систему бухгалтерії 1С підприємства.

Заправочні колонки - це обладнання на АЗС, яке забезпечує ідентифікацію картки або електронного ключа та безпосередньо перекачування пального у бак транспортного засобу. Оскільки електронна система зчитування карток містить фінансові дані, важливо щоб забезпечувався належний рівень безпеки для захисту інформації. В цілому, автозаправка з доступом по картках на підприємстві дозволяє оптимізувати процес заправки, контролювати витрати та забезпечує зручність для водіїв.

Власний контролер PL 03 компанії Петролайн встановлений у паливороздавальній колонці має такі можливості: функція переднабору, система обліку пального FMS, ідентифікація користувачів по технології RFID.

  1. FMS (Fuel Management System) – це “система управління паливом”, що дозволяє контролювати і оптимізувати споживання палива в транспортних засобах або інших пристроях, які використовують паливо.
  2. RFID (Radio Frequency Identification) – це технологія, що дозволяє ідентифікувати об'єкти, оснащені спеціальними мітками, за допомогою радіосигналів.

Для здійснення заправки транспортного засобу за допомогою картки авторизації від Петролайн, спочатку картку реєструють у електронній системі та створюють профіль для водія та транспортного засобу. Після цього у програмі на карті задається ліміт використання бензину чи дизпалива. Водій може здійснити заправку по карті, яку зчитає технологія RFID, після чого паливозаправна колонка розпочне перекачування пального у бак транспортного засобу.

Картка є важливим елементом у системі контролю за використанням пального, оскільки вона дозволяє асоціювати операції з видачею пального з конкретним об'єктом (водієм або транспортним засобом) в системі. Картка може мати різні типи обліку та параметри, що визначають її функціональність та спосіб обробки отриманих транзакцій.

Картка для контролю використання пального є ключовим інструментом в системі обліку та аналізу витрат на пальне. Під час реєстрації у електронній системі FMS можна налаштувати такі параметри картки:

  • рівень доступу (користувач, адміністратор),
  • ідентифікатор – шестизначний номер, який зберігається на RFID-чіпі картки для її ідентифікації,
  • водій або транспорт за яким закріплюється картка,
  • резервуар з якого використовуватиметься паливо.

У електронній системі FMS застосовуються кіль видів карток:

  • Персональна. Прив’язана до конкретної особи-водія.
  • Автомобільна. Прив’язана до транспортного засобу.
  • Переміщення. Застосовується для перекачування палива з одного резервуара у інший в межах підприємства.
  • Техпролив. Застосовується для виконання операцій технічного проливу палива, наприклад, для калібрування устатковання.

Висновки

Підприємства які мають власні міні-АЗС та виробники заправних станцій постійно вдосконалюють процес заправляння транспорту пальним. Тому, заправка транспортних засобів по відомостях чи талонах поступово відходить у минуле. З метою якісного обліку бензину та дизпалива на підприємстві їх керівники все частіше надають перевагу електронній системі, яка здатна контролювати постачання та видачу пального з мінімальною похибкою.