В сучасному світі автозаправна станція (АЗС) попри виконання своєї основної функції – заправки транспорту пальним, надають низку додаткових послуг щодо харчування та відпочинку клієнтів чи обслуговування автотранспорту. Тому, під час проектування власної заправної станції може виникнути безліч побажань та пропозиції для забезпечення максимального комфортного перебування користувачів на АЗС.

Для уникнення проблем з перевіряючими органами влади, перед тим як приступити до проектування власної станції варто уважно ознайомитися з вимогами до будівництва та нормами її експлуатації.

Будівництво АЗС

Нормативні акти, що регулюють будівництво АЗС в Україні

Зберігання та перекачування таких вибухонебезпечних речовин як бензин, дизельне пальне, керосин чи газ є небезпечним для навколишнього середовища. Тому, будь яка діяльність на АЗС вимагає дотримання правил пожежної безпеки та чинних норм законодавства на стадіях проектування, будівництва та експлуатації заправних станцій. Будівництво АЗС в Україні повинно враховувати такі законодавчі документи та нормативи:

  • Закон України Про оцінку впливу на довкілля.
  • Порядком приймання та роздрібної торгівлі (Постанова КМУ № 1442 Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами).
  • ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій».
  • ДБН В.1.1.7-2016 Пожежна безпека об’єктів будівництва.
  • ДБН В.2.3-5:2018 Вулиці та дороги населених пунктів.

Основною умовою проектування автозаправного комплексу є розроблення детального плану території (ДПТ). Цей план визначатиме:

  • функціональне призначення земельної ділянки для розташування АЗС;
  • параметри ділянки;
  • містобудівні умови ділянки;
  • обмеження забудови ділянки.

Крім дотримання вимог чинних нормативних документів потрібно розуміти, що проектуванням та будівництвом автозаправного комплексу може займатися тільки підрядник, яка має державну ліцензію на виконання таких робіт. Враховуючи вище наведені вимоги та особливості будівництво заправної станції варто довірити кваліфікованим працівникам відомої компанії.

Основні етапи будівництва АЗС

В сучасному світі автозаправна станція (АЗС) попри виконання своєї основної функції – заправки транспорту пальним, надають низку додаткових послуг щодо харчування та відпочинку клієнтів чи обслуговування автотранспорту. Тому, під час проектування власної заправної станції може виникнути безліч побажань та пропозиції для забезпечення максимального комфортного перебування користувачів на АЗС.

Для уникнення проблем з перевіряючими органами влади, перед тим як приступити до проектування власної станції варто уважно ознайомитися з вимогами до будівництва та нормами її експлуатації.

Планування та підготовка до будівництва

Сучасні заправні станції можна класифікувати за різними видами надання додаткових послуг окрім заправки транспортних засобів. Проте в основі більшості заправних станцій є наявність кількох видів пального. Під час планування заправної станції варто враховувати:

  • продуктивність паливороздавальних колонок;
  • кількість одночасно обслуговуваних автомобілів;
  • кількість обслуговуваних автомобілів впродовж доби.

Також в процесі планування потрібно продумати оптимальне розташування резервуарів для зберігання пального враховуючи технічні вимоги та норми безпеки. Найкращим варіантом є підземне розміщення паливних резервуарів, що вважається найефективнішим та найбезпечнішим. Перевагою такого планування є потреба відносно меншої за площею земельної ділянки під будівництво АЗС. Недоліком підземного розміщення є більша тривалість виконання будівельних робіт.

Особлива увага приділяється плануванню технічних систем безпеки, контролю доступу, електропостачання, водопостачання, каналізації, вентиляції, відеоспостереження, пожежної сигналізації тощо.

Правильне планування є запорукою ефективного проектування АЗС, що забезпечить швидке виконання всіх етапів будівництва.

Архітектурне проектування

Архітектурне проектування автозаправної станції включає розробку планів та дизайну споруд автозаправного комплексу для забезпечення функціональності, ефективності, створення естетичного вигляду та зручності для користувачів.

Ключовими елементами архітектурного проектування АЗС є:

  • Планування простору – визначення розташування будівель та споруд, включаючи паливороздавальні колонки, магазини, каси, облаштування території для автомобілів. Розподіл зон обслуговування для різних видів пального, роздрібних та оптових клієнтів, місця для мийки автомобілів тощо.
  • Архітектурний дизайн будівель, які відповідають бренду АЗС та візуально інтегруються у навколишнє середовище, відіграє важливу роль у психологічній поведінці працівників АЗС та її користувачів. Важливим є і планування внутрішніх приміщень, таких як каси, магазини, санвузли, приміщення для персоналу тощо.
  • Обладнання і інтер'єр: вибір меблів, освітлення, декору та іншого обладнання для створення зручного та привабливого середовища.
  • Розміщення зон відпочинку. Наявність комфортних зон відпочинку для водіїв та пасажирів.
  • Безпека та зручність. Організація руху має забезпечити зручний та безпечний рух між паливоророздавальними колонками, зонами паркування та іншими об'єктами. Для цього також потрібно виконати проектування ефективної системи освітлення.

Інженерне проектування

Вартість будівництва АЗС значною мірою залежить від передпроектної підготовки та комплексних інженерних досліджень земельної ділянки, які включають:

  • винесення меж ділянки;
  • геодезичні дослідження;
  • вивчення геології ґрунтів;
  • топографічну зйомку.

На основі проведених інженерних робіт можна оцінити можливість реалізувати проект. Будівництво кожної окремої заправної станції є індивідуальним проектом у різних місцевостях, тому виконання інженерних робіт є обов’язковим.

Будівельні роботи

Процес будівництва автозаправної станції включає низку етапів, що мають на меті забезпечити якісне та безпечне виконання проекту. Основними з них є такі:

  • Підготовчі роботи, що полягають у підготовці території, видаленні рослинності, ґрунту та інших перешкод на майданчику будівництва.
  • Земельні роботи, що полягають у викопування котлованів для резервуарів, пунктів видачі пального, будівель та іншої інфраструктури.
  • Заливання фундаментів для будівель та споруд.
  • Обладнання будівель – встановлення електрообладнання, систем опалення водопостачання і водовідведення, вентиляції та інших технічних систем.

Встановлення обладнання

Встановлення паливозаправного обладнання є однією з ключових складових будівництва автозаправної станції, яка включає в себе ряд спеціалізованих робіт для забезпечення належного функціонування пунктів видачі пального та інших компонентів АЗС.

Монтаж паливозаправного обладнання передбачає встановлення:

Завершення та введення в експлуатацію

Після завершення монтажу паливозаправного обладнання виконують його випробування щодо правильності функціонування та безпечної роботи. Якщо обладнання працює справно і немає застережень щодо відповідності виконаних будівельних робіт нормам та стандартам, а також щодо техніки безпеки, АЗС вводять в експлуатацію.

Подальше обслуговування та супровід АЗС

Обираючи підрядників для проектування та будівництва заправної станції варто звернути увагу на компанії, які здійснюють будівництво АЗС під ключ, подальше сервісне обслуговування та супровід.

Сервісне обслуговування автозаправних станцій включає в себе різноманітні дії та процеси, спрямовані на забезпечення безперебійної та безпечної роботи станції, задоволення потреб споживачів та дотримання вимог законодавства. Щоб заправка працювала безперебійно під час сервісного обслуговування виконують такі види робіт:

Сучасні компанії з виробництва паливозаправного обладнання здійснюють тренінги та навчання персоналу для забезпечення чіткого контролю обліку пального, формування електронних звітів для бухгалтерії на ПК та загалом ефективного управління заправною станцією.