Через те, що зберігання нафтопродуктів у резервуарах супроводжується ризиками, ємність, яка для цього експлуатується, змушена мати відповідні технічні параметри та методи безпеки такі як засоби боротьби з пожежею. Про техніку безпеки під час роботи з паливороздавальним обладнанням на підприємстві можна прочитати тут.
Законодавчі акти які описують вимоги до резервуарів
У статті 21 Закону України «Про охорону праці» замовник резервуара повинен одержати дозвільні документи. Тільки тоді підприємство дотримуючись всіх правил техніки безпеки має право приступити до роботи з нафтопродуктами.
Постанову № 77 «Про затвердження переліку механізмів, машин, устаткування підвищеної небезпеки» було затверджено кабміном третього лютого 2021 р. У пункті 6 цієї постанови указано, що дозвіл за формою яка наведена в додатку 1, видається підприємству з ціллю виконання роботи, яка є потенційно небезпечною. Наприклад зберігати або використовувати вибухонебезпечні та легкозаймисті речовини, при умові якщо об’єм рідини рівний або вищий за нормативні значення, які затверджені у постанові № 956 кабміном від 11 липня 2002 року.
Також зазначається, що для виконання газонебезпечних робіт та у вибухопожежонебезпечних зонах паливо зберігаючих ємностей також потрібно мати дозвіл. Ви маєте подати декларацію, згідно з вимогами законодавства, якщо ви використовує обладнання та системи захисту, призначені для застосування у відповідному середовищі (паливороздавальні колонки, вибухозахищене електрообладнання), при цьому виконуються роботи які несуть потенційну небезпеку, такі як: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт зазначеного вище обладнання.
Основні критерії якості під час виготовлення резервуарів
При виробництві резервуарів для ПММ, основним показником є якість товару: безпека використання та не допустити, щоб у майбутньому стався витік. Ми піклуємося про те, щоб цистерну та інші комплектуючі було зручно перевіряти на несправності і так само легко їх усувати.
Основні технічні характеристики резервуарів:
- ємність бака;
- те як вони встановлюються: над землею чи під землею;
- кількість ємностей, які можуть використовуватись одночасно;
- навантаження – пропускна здатність;
- тип конструкції: одностінні, двостінні, утеплені.
Незалежно від розміру резервуара та комерційного або некомерційного користування, всі вони виготовляються на виробництві, після чого транспортуються до місця експлуатації. Монтаж наземного чи підземного резервуара здійснюється з дотриманням всіх технічних норм та умов з охорони праці.
Також, має значення матеріал, з якого ці резервуари виготовленні:
- Залізобетонний бак вважається найнадійнішим з усіх, проте найскладніший з технічної сторони у процесі виготовлення. Такий вид цистерн використовується для щільних рідин з великою масою, наприклад: мазут, бітум тощо.
- Сплави з металів. Сплав, крім того, що має бути якісним та міцним, має бути нейтральним до нафтопродуктів. Також варто врахувати температурний режим – де та при яких умовах продукт використовується. Вуглецеві сталі нелегованого типу підійдуть для використання у помірному кліматі, коли низьколеговані сталі, котрі дуже добре зварюються, підійдуть для холодного клімату.
- Штучні матеріали, тобто склопластик та металопластик, використовуються у малих за розмірами каністрах. Такі резервуари частіше використовують у невеликих приватних господарствах, де не потрібно зберігати великі об’єми пального.
Вимоги до розміщення резервуарів
Є два види розміщення резервуарів: надземний та підземний. До кожного з них є свої умови.
Надземні резервуари
Варто застосовувати певні вимоги, для того щоб експлуатаційні норми не були порушені:
- Cлідкувати за максимумом дозволеної місткості цистерни та дозволеної відстані між іншими ємностями.
- Встановлювати резервуари потрібно на спеціально підготовлених майданчиках враховуючи сейсмічну активність регіону.
- Горизонтальні резервуари для нафтопродуктів об’ємом до 100 куб. м. мінімальна відстань до сусіднього резервуара повинна бути не менше 10 метрів. Враховуючи ти пального, наявність системи пожежогасіння і додаткових засобів безпеки для резервуарів меншого об’єму може зменшуватися.
- Дотримуючись екологічних норм - стіна або вал, зведені навколо резервуарів, підвищать безпеку для працівників та навколишнього середовища.
- Резервуари, призначені для бітуму та мазуту, мають відокремлюватись валами додатково. 80 сантиметрів – мінімальна висота валу.
Підземні резервуари
Так як підземні резервуари розміщуються відповідно під землею, до них менше вимог. Будучи під землею, шанс отримати механічні пошкодження значно менший, тому і їхня безпечність у використанні більша. Найчастіше на АЗС для зберігання пального використовується підземні двостінні резервуари. Вид палива, який буде у ньому зберігатись, впливає на кількість секцій. Для того щоб по максимуму зменшити ризик витоку палива, повітря між стінками заповнюється спеціальним газом. Стінки зроблені зі сталі товщина яких складає від 4 мм до 6 мм.
Подібні ємності є надійними, безпечними, більш вигіднішими так як не потребують багато електроенергії та додаткових витрат на обслуговування, а також прекрасно підходять для зберігання невеликих об’ємів рідини. Проте є масштабні нафтобази, котрі використовують цей тип резервуарів об’ємом від 500 куб. м. Недоліком двостінних резервуарів вважається порівняно вища вартість їх виготовлення.
Вимоги до оснащення паливних резервуарів
Конструкцією резервуарів передбачено застосування таких комплектуючих як:
- люк для освітлення та замірів. Призначений для вентиляції цистерни під час виконання ремонтних робіт та очистки, освітлення, введення запасних тросів хлопавок та для замірів рівня пального;
- комплекс технічних засобів проти пожежі;
- всі необхідні датчики та пристрої вимірювання показників роботи паливо заправної системи;
- дихальна арматура. Запобігає аварійним ситуаціям причиною яких є високий тиск або вакуум;
- трубопровідна арматура, яка слугує для захисту обладнання і трубопроводів від аварійного перевищення тиску, шляхом автоматичного скидання тиску та припинення після відновлення нормального рівня;
- вентиляційні патрубки;
- пристрій для зняття проб;
- хлопавка. Хлопавка встановлюється на приймально-роздавальному трубопроводі і служить для наливу і зливу нафтопродукту.
Вимоги норм безпеки
Крім дотримання норм відстані між стінками резервуарів, кількості та товщини валів, варто також врахувати інші норми які треба дотримуватись:
- якщо на цистерні є запірна арматура, засувки всередині валів не розміщуються;
- блоки керування завжди встановлюються назовні.
Дотримуючись цих правил, ви не будете мати ні проблем з перевірками, ні проблем з безпекою, та збережете ваші фінансові вкладення і навколишнє середовище біля автозаправки.